Girls Tennis 2010

Final team standings (West)

SCHOOL RECORD DUAL POINTS
TOURNEY POINTS
TOTAL POINTS
Dixon 5-0 10 19 29
Ottawa 4-1 8 19 27
Sterling 3-2 6 14 20

Geneseo

2-3 4 12 16
L-P 1-4 2 6 8
Streator 0-5 0 0 0

Final team standings (East Division)

SCHOOL RECORD DUAL POINTS TOURNEY POINTS TOTAL POINTS
Sycamore 5-0 10 11 21
Kaneland 4-1 8 8 16
Yorkville 3-2 6 8 14
Rochelle 2-3 4 6 10
DeKalb 1-4 2 2 4
Morris 0-5 0 0 0

2010 All Conference (Singles)

  • Jill Wetmore—Ottawa
  • Veronica Behrens—Sycamore
  • Johanna Juhns—Sterling
  • Lindsey Jurcenko—Kaneland
  • Dana Jorgenson—Sterling
  • Amelia Napiorkowski—Kaneland
  • Jess Bossong—Yorkville

All Conference Team (Doubles)

  • Mandy Kent & Jenny Guenther—Dixon
  • Rae Sakakibara & Hanna Sakabirara—Ottawa
  • DeLaney Ridley & April Kutz—La Salle-Peru
  • Haley Salazar & Katie Poorten—Sycamore
  • Megan Kuhn & Erin Baebler—Yorkville
  • Rachael Timmer & Karly Rosencrans—Ottawa
  • Kayla Wilson & Molly Ginn—Dixon
  • Caylie Lucas & Kariss Herrman—Geneseo
  • Alyssa Diehl & Hayley Kent—Dixon

2010 Conference Tournament Results:

School #1 singles #2 singles #1 doubles #2 doubles #3 doubles Total tourney points
DeKalb 2 2
Dixon 2 6 5 6 19
Geneseo 3 4 5 12
Kaneland 3 5 8
LaSalle-Peru 4 2 6
Morris 0
Ottawa 6 5 6 2 19
Rochelle 1 1 3 1 6
Sterling 4 6 4 14
Streator 0
Sycamore 5 3 3 11
Yorkville 1 4 2 1 8

No. 1 Singles >>

  1. Wetmore (Ottawa)
  2. Behrens (Sycamore)
  3. Juhns (Sterling)
  4. Jurcenko (Kaneland)
  5. Jorgenson (DeKalb)
  6. Schlichting (Yorkville)

No. 2 Singles >>

  1. Jakobs (Sterling)
  2. Napiorkowski (Kaneland)
  3. Bossong (Yorkville)
  4. Mason (Geneseo)
  5. Bratt (Dixon)
  6. Moorehead (Rochelle)

No. 1 Doubles >>

  1. Kent/Guenther (Dixon)
  2. Sakakibara/Sakakibara (Ottawa)
  3. Ridley/Kutz (La Salle-Peru)
  4. Salazar/Poorten (Sycamore)
  5. Kuhn/Baebler (Yorkville)
  6. Wilkinson/Pierce (Rochelle)

No. 2 Doubles >>

  1. Timmer/Rosencrans (Ottawa)
  2. Wilson/Ginn (Dixon)
  3. Lucas/Herrman (Geneseo)
  4. O’Reilly/Bonebright (Rochelle)
  5. Kulls/Temple (La Salle-Peru)
  6. Arnfelt/Ems (Yorkville)

No. 3 Doubles >>

  1. Diehl/Kent (Dixon)
  2. Collins/McConnell (Geneseo)
  3. Vasquez/Parsons (Sterling)
  4. Dwyer/Farris (Sycamore)
  5. Denton/Poulakos (Ottawa)
  6. Prusator/Isley (Rochelle)

Last updated 10-15-2010

Submit Standings/Report Error